skolky
 
menu
   
  
 
   
Firma : Regionální muzeum v Kolíně
Ulice : Brandlova 27
Město : Kolín 1
Kraj : Středočeský
   
Kontaktní osoba : Bc. Iveta Königsmarková
   
IČO : 00410047        DIČ : CZ00410047
   
Telefon: 321 722 988     Mobil: 734 312 039  
 
     
Email : info@muzeumkolin.cz  
Url : www.muzeumkolin.cz  
     
Popis činnosti :  
   
  Regionální muzeum v Kolíně, příspěvková organizace, je kulturní institucí s více než stoletou tradicí, která shromažďuje, uchovává a vystavuje početný fond sbírkových předmětů z oblasti archeologie, historie, dějin umění, národopisu a přírodních věd. Jeho součástí je Podlipanské muzeum v Českém Brodě, Muzeum Kouřimska v Kouřimi a Muzeum lidových staveb
v Kouřimi. Muzeum také zajišťuje průvodcovskou službu v kostele sv. Štěpána v Kouřimi.


 
   
 

Cesta do středověku


Doprovodný program se vztahuje ke stálé expozici Královské město Kolín ve středověku, která dokumentuje nejstarší dějiny Kolína od jeho založení až po období husitských válek. Expozici oživuje model středověkého města, doplněný o interaktivní prvky.

Program se skládá ze dvou částí.

V první části si žáci za doprovodu lektora prohlédnou expozici. Lektor ve svém výkladu seznámí s důležitým fenoménem středověku – zakládáním měst, upozorní na základní aspekty dobového života a pomocí vhodně zvolených otázek vede návštěvníky k vlastnímu uvažování a uvědomování si souvislostí.

V druhé části budou dle předem objednaného požadavku pracovat ve výtvarné dílně.

dílny: 


a) kresba návrhu vlastního erbu
b) psaní listiny husím brkem v gotickém písmu

Po skončení programu si děti odnesou návrhy vlastních erbů či vlastnoručně napsané listiny.
Program je třeba dopředu objednat a lze ho podle potřeby upravit.



             


Co nám rodel nepoví?


Doprovodný program je připravený k dlouhodobé archeologické výstavě Cesta napříč časem a krajinou a je určen pro žáky druhého stupně a středních škol.

V první části programu se žáci seznámí s hlavními výsledky záchranného archeologického výzkumu v trase obchvatu Kolína, který proběhl v letech 2008 až 2010. Výstava není členěna chronologicky,  ale spíše podle jednotlivých témat. Část se zabývá nejpopulárnějším nálezem – čtyřmi neolitickými rondely, část je věnována pohřbívání, bydlení, prostor mají také antropologické nálezy. Lektor ve svém výkladu zasadí daná témata do historických a časových souvislostí a přizpůsobí sdělované informace věku a znalostem žáků. Obecné problémy konkretizuje prostřednictvím dějin regionu.

Druhá část programu je založena na samostatné práci žáků v prostorách výstavy a má dvě varianty:
I. Vyplněním pracovního listu si žáci zopakují, rozvinou a doplní právě získané poznatky. Úkoly a aktivity umožní fixaci nabitých znalostí a hlubší uvědomování si významu předmětů. Na závěr ve společné evaluaci zodpoví lektor případné dotazy či upřesní nejasnosti.
II. Lektor rozdělí žáky do několika badatelských skupin. Každá z nich si vylosuje téma, o němž vyhledá v prostorách výstavy co nejvíce informací. Výsledky svého vědeckého bádání poté formou kolektivní prezentace představí v prostorách výstavy ostatním. Lektor doplní či upřesní získané poznatky a v závěrečné diskusi vytvoří prostor pro vyjádření vlastních postojů a názorů jednotlivých badatelů.
Tento program je vhodný pro děti, které mají o pravěku už nějaké povědomí.



             


Tajemství muzea


Výukový program poutavým a zábavným způsobem seznamuje účastníky s pojmem „muzeum“. Děti získají základní informace o činnosti a fungování této instituci a naváží na své dosavadní znalosti tak, aby si uvědomily kulturně-historickou hodnotu sbírek. Zároveň si v praxi vyzkouší některé z muzejních profesí. Program je koncipován na metodě prožitkového učení a skládá ze dvou částí:

I. V teoretické části lektor formou diskuse aktivuje kritické myšlení žáků a jejich vyjadřovací a komunikační schopnosti. Děti se zamyslí nad otázkou smyslu a významu muzea – co to muzeum je, kdo v něm pracuje, co se v něm děje, jaká je jeho role v naší společnosti. Následně si vyplní pracovní listy a prezentují své myšlenky a názory celé třídě.

II. Praktická část je zaměřena na práci se sbírkovým předmětem. Žáci si vyzkouší postup při přijetí nového přírůstku do sbírkového fondu muzea. Vyberou si jednu kopii sbírkového předmětu, popíší ho, vystaví mu kartu a samy si vyzkouší proces tvorby výstavy.

Kontaktní adresa pro objednávky programů:
Bc. Ilona Boháčková
Regionální muzeum v Kolíně
Brandlova 35, Kolín 1
Email: bohackova@muzeumkolin.cz
Tel.: +420 702 007 638


 
   
   
 
   
Nabídka od Regionální muzeum v Kolíně pro školy :